Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Amberoskop, czyli urządzenie optyczne do obserwacji bursztynu zostało zaprezentowane w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Bursztynowa luneta, to nowy element stałej ekspozycji, do której mogą zaglądać odwiedzający.

Budowa czwartego na świecie kalejdoskopu wypełnionego bursztynem, trwała prawie 5 lat.
Zaglądając przez wizjer obrotowego urządzenia z drewna możemy zobaczyć prawie 4 miliony kombinacji obrazów.

- Przekręcając amberoskop zmienia nam się obraz, który widzimy. Jest tu płytka, w której znajdują się bursztyny zanurzone w oleistej cieszy, zbliżonej do gliceryny. Ten płynny ruch sprawia, że cały czas możemy obserwować coś nowego - opowiada Dominika Winiarska-Chodziutko, pełniąca obowiązki dyrektora w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.

Oglądający nie mogli oderwać swoich oczu od bursztynowych obrazów w Amberoskopie: - Rewelacyjny przyrząd, kolory bursztynu niesamowite, odcienie układają się w fantastyczne kolaże. - Pierwsze doświadczenie z tak ogromnym kalejdoskopem. Zmieniłam tutaj zdanie o bursztynie, uważam teraz, że jest bardziej szlachetny i widowiskowy...

Konstruktorem Amberoskopu jest pochodzący ze Śląska Zbigniew Włodarski. Wnętrze zostało wypełnione bursztynem, pochodzącym znad polskiego Bałtyku.

Pozostałe trzy bursztynowe kalejdoskopy znajdują się w Niemczech i Danii.
- Ten płynny ruch sprawia, że cały czas możemy obserwować coś nowego - opowiada Dominika Winiarska-Chodziutko, pełniąca obowiązki dyrektora w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Oglądający nie mogli oderwać swoich oczu od bursztynowych obrazów w Amberoskopie: - Rewelacyjny przyrząd, kolory bursztynu niesamowite, odcienie układają się w fantastyczne kolaże.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty