Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

To były 82 dni koszmaru - mówi Iwona Budzynowska - żona kapitana niemieckiego frachtowca Beluga Nomination, który dziś został uwolniony z rąk somalijskich porywaczy. Fot. Beluga Shipping Gmbh
To były 82 dni koszmaru - mówi Iwona Budzynowska - żona kapitana niemieckiego frachtowca Beluga Nomination, który dziś został uwolniony z rąk somalijskich porywaczy. Fot. Beluga Shipping Gmbh
To były 82 dni koszmaru - mówi Iwona Budzynowska - żona kapitana niemieckiego frachtowca Beluga Nomination, który dziś został uwolniony z rąk
somalijskich porywaczy.
Jednostkę należącą do niemieckiego armatora porwano 22 stycznia u wybrzeży Seszeli. Na pokładzie byli Rosjanie, Ukraińcy Filipińczycy. Kapitanem był Polak Piotr Budzynowski, 52-letni mieszkaniec Świnoujścia. Dwóm udało się uciec. 25 stycznia trzech marynarzy poniosło jednak śmierć podczas próby odbicia statku przez duńską fregatę. Piraci zabili wówczas dwie osoby. Kolejny marynarz wyskoczył za burtę i prawdopodobnie utonął.

Piotr Budzynowski urodził się w Częstochowie, żonę poznał w Świnoujściu, jest marynarzem od ponad 20 lat. Iwona Budzynowska o porwaniu męża dowiedziała się rano 24 stycznia.

Piotr Budzynowski jest w drodze do Kenii, gdzie znajdzie pod opieką konsula. Iwona Budzynowska nie miała z nim kontaktu od prawie 3 miesięcy, teraz czeka na telefon. To były straszne dni - dodaje.

Iwonie Budzynowskiej pomagała rodzina i przyjaciele, a także Marek Niski - kapitan innego statku, który również był porwany przez somalijskich porywaczy w 2009 roku i spędził w niewoli prawie 2 miesiące. Armator za uwolnienie załogi Belugi zapłacił okup. Kiedy kapitan Budzynowski wróci do kraju, na razie nie wiadomo.

Jak informują niemieckie media statek jest już w drodze do portu w Mombasie. Armator nie podaje, czy za uwolnienie jednostki został zapłacony okup. Na jej pokładzie znajduje się obecnie siedmiu marynarzy, w tym polski kapitan.

Po tragedii na pokładzie Beluga Nomination na nowo rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa szlaków morskich, w tak zwanym Rogu Afryki. Krytyka spadła na unijną misję morską ATALANTA, która patroluje tamtejsze wody.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty