Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Szef francuskiego MSW zarządził kontrole w 76 meczetach podejrzewanych o separatyzm. Francuskie służby sprawdzą pochodzenie imamów, źródła finansowania wspólnot oraz powiązania wiernych z organizacjami terrorystycznymi.
Francuski minister spraw wewnętrznych zapewnił, że świątynie, w których propagowana jest ideologia radykalnego islamu, zostaną zamknięte.

Szef MSW Gérald Darmanin rozmawiał dziś z prefektami i wskazał im działania, które należy podjąć, aby sprawdzić wskazane meczety. Francuskie służby przeprowadzą kontrole w 76 miejscach kultu - określonych przez ministra Darmanina jako "jawnie antyrepublikańskie". Minister tłumaczył w wywiadzie dla radia RTL, że w tych miejscach szerzona jest islamska propaganda przeciwko kobietom, żydom oraz katolikom.

Dziennik Le Figaro poinformował, że spośród 76 podejrzanych meczetów 16 znajduje się w aglomeracji Paryża. W piętnastu francuskie MSW domaga się natychmiastowego działania służb.

Minister Gérald Darmanin zapowiedział, że po przeprowadzeniu kontroli niektóre meczety mogą zostać zamknięte. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd administracyjny.

Po zabójstwie nauczyciela Samuel Paty’ego pod koniec października sąd ten wydał nakaz zamknięcia jednego z największych meczetów we Francji, znajdującego się w podparyskiej miejscowości Pantin. Meczet zostanie jednak ponownie otwarty za sześć miesięcy.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty