Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Astma oskrzelowa to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. źródło: medexpress.pl
Astma oskrzelowa to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. źródło: medexpress.pl
Międzynarodowa Organizacja Globalnej Strategii Leczenia i Zapobiegania Astmie (GINA) ogłosiła 5 maja Światowym Dniem Astmy.
WHO szacuje, że na tę poważną, przewlekłą chorobę zapalną dolnych dróg oddechowych (oskrzeli i płuc) cierpi na świecie ok. 340 milionów osób, w tym blisko 4 miliony w Polsce. Liczba zachorowań systematycznie rośnie.

Od lat prowadzone są badania w celu wykrycia przyczyn schorzenia - stwierdziła dr n. med. Aleksandra Kucharczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

- Znane są niektóre czynniki, np. zanieczyszczenia środowiska i palenie papierosów. To się nakłada na geny, które powodują, że pacjenci nie reagują na standardowe leczenie przeciwzapalne, no i rozwija się ciężka postać choroby - uzupełniła dr Kucharczyk.

Astma oskrzelowa to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Szczególnej uwagi wymaga w dobie COVID-19, dlatego Organizacja GINA apeluje o niebagatelizowanie schorzenia, dodała.

- Zalecenia są takie, żeby pacjenci nie przerywali dotychczasowych terapii, dlatego, że jeżeli astma jest kontrolowana, to wtedy daje się leczyć tak, żeby to było skuteczne, po drugie bezpieczne, czyli możemy proponować różne terapie, podsumowała dr Kucharczyk.

Organizacja GINA zachęca ponadto do rehabilitacji oddechowej, która m.in. przyczyni się do poprawy ogólnego stanu chorego na astmę, POChP oraz/lub po przebyciu zapalenia płuc spowodowanego infekcją SARS-CoV-2.
Relacja Doroty Zamolskiej (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty