Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przyznał, że przed 2030 rokiem nie uda się uzupełnić braków w Bundeswehrze. Zdaniem polityka SPD obecny fundusz w wysokości 100 miliardów euro jest "kroplą w morzu potrzeb".
W rozmowie z dziennikiem "Die Welt" szef niemieckiego MON wyjaśnił, że jeszcze do końca dekady Bundeswehra będzie się zmagała z niedoborem sprzętu i nie dojdzie do pełnej gotowości operacyjnej.

"Brakuje nie tylko środków. Przemysł zbrojeniowy nie ma mocy produkcyjnych, które spełniłyby pokładane weń oczekiwania" - przyznał Boris Pistorius.

Według niego fundusz powinien zostać zwiększony, aczkolwiek "stopniowo i rozważnie". Minister obrony poinformował, że jego resort kieruje się priorytetami, które są "w tej chwili bardziej realistyczne".

"Ważna jest teraz w pełni wyposażona i obsadzona kadrowo dywizja, która do 2025 roku wzmocni Siły Odpowiedzi NATO" - podkreślił.

Boris Pistorius dodał, że Niemcy zwiększą też swoją obecność wojskową na Indo-Pacyfiku, wysyłając w przyszłym roku kolejny okręt i przeprowadzając ćwiczenia z Japonią, Australią, Indiami oraz Indonezją.

W połowie marca przedstawiono w Niemczech coroczny raport o stanie Bundeswehry, wskazujący między innymi na rażące utrudnienia w planowaniu szybszych inwestycji.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty