Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
argum.eu

Fot. Radosław Jaczmiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Radosław Jaczmiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata.
Program zapewnia właściwy dostęp do leków w każdej placówce służby zdrowia, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, aby gwarantować bezpieczeństwo chorym w trakcie całego procesu leczenia, a także w sytuacjach nagłych.

W przypadku osób chorych na hemofilię najważniejszy jest dostęp do leków - mówi Bogdan Gajewski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. "Przebieg hemofilii jest trudny do przewidzenia, wymaga stałego dostępu do leków, aby opanować krwawienia i zapobiec uszkodzeniom stawów oraz mięśni, a co za tym idzie - niepełnosprawności" - mówił Bogdan Gajewski.

W nowej 4. edycji programu rozwinięto system dostawy leków do domu chorego - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. Szczególnie jest to potrzebne pacjentom, którzy wcześniej nie byli właściwie leczeni i nie mieli dostępu do preparatów zabezpieczających przed wylewami krwi do stawów. Te osoby są obecnie niepełnosprawne i zgłaszanie się do ośrodków po leki osobiście jest dla nich problemem.

Nowa edycja programu zakłada włączanie do terapii nowoczesnych leków zaraz po ich zarejestrowaniu w Polsce, a także rejestr chorych na hemofilię oraz bazę danych dotyczących leczenia tych osób.

Hemofilia to choroba rzadka. Dotyczy ona około 6 tysięcy osób w Polsce.
W przypadku osób chorych na hemofilię najważniejszy jest dostęp do leków - mówi Bogdan Gajewski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty