Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” rozpoczyna zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy, dla mężczyzn - i po 35 latach dla kobiet.
- Każdą taką inicjatywę wydłużającą aktywność, czy stwarzającą możliwości, takie rozwiązania trzeba przyjmować z radością, bo emerytura bierze się z dwóch parametrów: ze zgromadzonego kapitału i z długości wypłacania. Emerytury stażowe prawdopodobnie będą niższymi emeryturami niż te emerytury, które byłyby w normalnym czasie mówi Lewandowski.
Zwracając uwagę na szczegóły tych rozwiązań, mamy pełną świadomość tego, że są grupy osób, które potrzebują większego wsparcia niż jest obecnie - komentuje dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.
- Dzisiaj nasz system emerytalny zakłada różnego rodzaju świadczenia przed emerytalne dotyczące czy to emerytur wcześniejszych, czy pomostowych, czy rozwiązań, które pozwalają na to, żeby odejść na emeryturę przed 60 rokiem życia kobiety i przed 65 rokiem życia mężczyzny. Tak naprawdę te rozwiązania powinny być lepiej dostosowane przede wszystkim do stanu zdrowia osoby, która stoi przed decyzją, czy przejść na emeryturę czy jeszcze pracować - mówi Kołek.
Aby ustawa trafiła do rozpatrzenia, "Solidarność" musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów obywateli.