Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz

Ustawa przewiduje między innymi, że sprzedaż gruntów będzie wstrzymana przez najbliższe pięć lat, a jej ewentualnymi nabywcami mogą być jedynie indywidualni rolnicy. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ustawa przewiduje między innymi, że sprzedaż gruntów będzie wstrzymana przez najbliższe pięć lat, a jej ewentualnymi nabywcami mogą być jedynie indywidualni rolnicy. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Pierwsze czytanie nowej ustawy o sprzedaży państwowej ziemi rolnej odbyło się w czwartek w Sejmie. Wprowadzenia tych przepisów od lat domagają się zachodniopomorscy rolnicy. Już jednak wiadomo, że prace nad nią jeszcze potrwają.
Ustawa przewiduje między innymi, że sprzedaż gruntów będzie wstrzymana przez najbliższe pięć lat, a jej ewentualnymi nabywcami mogą być jedynie indywidualni rolnicy.

Z naszych informacji wynika, że ustawa trafi jeszcze do sejmowej komisji rolnictwa. To dlatego że rolnicy domagają się doprecyzowania niektórych jej zapisów. Chcą między innymi wyjaśnień czy ustawa pozwoli na dziedziczenie ziemi, jeśli miałaby ją przejąć osoba bez wykształcenia rolniczego.

Przepisy mają uniemożliwić obcokrajowcom wykup gruntów po 1 maja. Wtedy rynek ziemi ma zostać uwolniony i teoretycznie osoby z zagranicy mogłyby ją kupić bez przeszkód.

Wprowadzenia przepisów, które zablokują ten proceder, rolnicy domagają się od kilku lat. W tej sprawie organizowali szereg protestów w Szczecinie, regionie i przed Kancelarią Premiera.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty