Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek mija 14. rocznica największego rozszerzenia Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku do Wspólnoty dołączyło 10 państw, między innymi Polska.
Od tego czasu Unia musiała zmagać się z kryzysami, a teraz jej szeregi zamierza opuścić Wielka Brytania.

Najpierw kryzys gospodarczy uderzył w Unię, później jej problemy pogłębiał kryzys migracyjny, który do tej pory nie został rozwiązany. Sytuację uspokoiło chwilowo porozumienie z Turcją, ale jest ono kruche.

W związku z kryzysami mówiło się, że Unia jest na rozdrożu.

Kraje na północy i południu różniły się co do wizji gospodarczych, pogłębiły się podziały między wschodem i zachodem, z jednej strony były zarzuty o brak solidarności w kryzysie migracyjnym, z drugiej o protekcjonizm gospodarczy.

Listę problemów wydłużył też wniosek o woli wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Do Brexitu ma dojść pod koniec marca przyszłego roku, a negocjacje w tej sprawie powinny się zakończyć w najbliższych miesiącach.

Od środy natomiast unijne kraje będą zajmować negocjacje w sprawie wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027, bo Komisja Europejska ma ogłosić projekt budżetu.

Te rokowania zawsze są skomplikowane, wywołują wiele emocji i trudno o kompromis.

Teraz, podobnie jak w poprzednich latach, ścierać się będą interesy płatników netto, którzy więcej wpłacają do budżetu niż z niego otrzymują i beneficjentów unijnych funduszy, którzy korzystają z hojnego wsparcia.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty