Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Premier Mateusz Morawiecki udaje się w poniedziałek wieczorem do Strasburga. We wtorek rano w Parlamencie Europejskim, szef rządu weźmie udział w debacie o praworządności w Polsce.
Dyskusja, w której będzie uczestniczyć także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, to reakcja na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to między innymi kwestii badania legalności uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

W ubiegłym tygodniu w związku z apelami o zorganizowanie debaty na temat sytuacji w Polsce premier Mateusz Morawiecki skierował do przewodniczącego Europarlamentu wniosek o udział w takiej debacie. Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że chodzi o przedstawienie stanowiska rządu w Warszawie. Jak dodał, podczas dyskusji europarlamentarzystów mogą paść kontrowersyjne wypowiedzi, do których warto się odnieść.

"W takim organie pojawiają się często zarzuty nieprawdziwe. Premier uznał, że jest czas na to, aby przedstawić osobiście stanowisko polskiego rządu w zakresie nieprawdziwych informacji, które pojawiają się choćby w kontekście ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - argumentował Piotr Müller.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty