Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Kobiety lepiej znają potrzeby miast i lepiej nimi zarządzają" - uważają kandydatki na radne rekomendowane przez regionalny Kongres Kobiet.
W ich ocenie kobiet w polityce brakuje, a tylko nieco ponad 20-procentowy ich udział na listach wyborczych na stanowiska kierownicze wymaga natychmiastowej zmiany. Co postulują? Między innymi zmianę "polityki reprodukcyjnej" i wdrożenie takiej, jaka funkcjonuje chociażby w Niemczech.

- Musimy zadbać o młodzież, żeby młode dziewczyny miały nieograniczony dostęp do ginekologa, żeby mogły przyjść samodzielnie, żeby mogły dostać odpowiednią antykoncepcję stosowną do danej sytuacji nieodpłatnie. Tak jak to się dzieje w krajach ościennych, chociażby w Niemczech. Do 21. roku życia dziewczyna otrzymuje antykoncepcję nieodpłatnie - wskazała kandydatka do sejmiku, dr Maria Kubisa.

Innym postulatem kandydatek rekomendowanych przez Kongres Kobiet jest stworzenie polityki równościowej dla całego województwa zachodniopomorskiego.

- Mamy mnóstwo NGO-sów, które pracują nad równością, nad prawami kobiet, mniejszości... Natomiast każdy pracuje w swoim regionie, w swoim otoczeniu. My byśmy chciały, żeby była jednolita dla całego województwa. Stąd jednym z moich postulatów jest powołanie stałej komisji w sejmiku poświęconej równości, prawu kobiet i mniejszości - dodała kandydatka do sejmiku, Teresa Kalina.

Kandydatki domagają się także zmiany miejskiej polityki, która powinna być "bardziej równościowa i wspierająca kobiety". Postulują też stworzenie wojewódzkiej "sieci poradni dla kobiet".
kobiety kandydują 1
kobiety kandydują 2

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty