Szczecin: msze święte i procesja światła to punkty diecezjalnych obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Na os. Słonecznym mszy św. o godzinie 19 w sobotę będzie przewodniczył biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Stefan Regmunt. Potem procesja światła przejdzie ulicami osiedla.
Również o godzinie 19 abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński będzie przewodniczył mszy św. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym.
- Te słowa Matki Bożej mówią nam, że to są najmłodsi święci, dani nam dzisiaj jako dwa płomienie, na ten ciężki i trudny czas - ocenia ks. Marek Maciążek, kustosz Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym.
W sobotę w Fatimie podczas porannej mszy św. papież Franciszek ogłosi świętymi portugalskie rodzeństwo bł. Hiacyntę i bł. Franciszka, którzy zmarli w 1920 i 1919 roku. Trzecie z dzieci fatimskich Łucja, która została potem zakonnicą i głosiła fatimskie orędzie zmarła w 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 roku i na poziomie diecezjalnym zakończył się w lutym tego roku.
Troje pastuszków w pobliżu Fatimy przeżywało objawienia maryjne w każdy 13. dzień miesiąca począwszy od maja do października 1917 roku. W objawieniach Maryja wzywa do codziennej modlitwy na różańcu, do nawrócenia i pokuty.
Podczas objawień w Fatimie Matka Boża przekazuje w objawieniach trzy tajemnice, w których m.in. zapowiada wybuch II wojny światowej, jeśli nie skończą się obrazy Boga. Przepowiada wczesną śmierć Hiacyncie i Franciszkowi. Maryja prosi także o zawierzenie jej świata i Rosji. Jeśli nie nastąpi nawrócenie, Maryja zapowiada cierpienie m.in. Ojca Świętego. Ostatnia z tajemnic, która wspominała o cierpieniu i śmierci "biskupa odzianego w biel" została ujawniona w 2000 roku, za zgodą Jana Pawła II.
Polski papież szczególnie zaczął interesować się Fatimą po zamachu na swoje życie 13 maja 1981 roku, w dzień objawień fatimskich. Rok po zamachu w Fatimie dziękował Matce Bożej za ocalenie życia.
Czas objawień przypadł na trwającą I wojnę światową, w Portugalii z kolei rządził antykościelny reżim, w Rosji szalała rewolucja.