Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Schwytani Żydzi na ul. Zamenhofa w drodze na Umschlagplatz. Fot. pl.wikipedia.org/Jarekt
Schwytani Żydzi na ul. Zamenhofa w drodze na Umschlagplatz. Fot. pl.wikipedia.org/Jarekt
Mija 75 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Było ono pierwszym na tak dużą skalę zorganizowanym sprzeciwem wobec Niemców w okupowanej w czasie II wojny światowej Europie. 19 kwietnia 1943 roku do walki z Niemcami, którzy rozpoczęli ostateczną likwidację getta w stolicy, ruszyło około tysiąca żydowskich bojowników.
Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polin, profesor Dariusz Stola, przypomina, że niewielka grupa młodych ludzi zdecydowała się na walkę z kilku powodów. - Część chciała po prostu się zemścić, część chciała przed śmiercią zabić jakiegoś Niemca, a część chciała pokazać i zostawić coś dla przyszłych pokoleń. To jest bardzo ważne, że oni mówili, że walczą jako Żydzi, jako obywatele polscy - mówi profesor Stola.

Dyrektor przypomina też, że bojownicy nie mieli żadnych szans w starciu z Niemcami. - Niemcy mieli miażdżącą przewagę sił zarówno w ludziach, jak i w sprzęcie. Przeciwko nim stali ludzie z pistoletami, karabinami i butelkami z benzyną. Z tej perspektywy było to powstanie straceńcze - dodaje profesor.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreśla, że mimo beznadziejnej sytuacji, żydowscy bojownicy walczyli w imię najważniejszych ideałów. - Oni wiedzieli, że mają zginąć. To był desperacki krzyk, że nie dadzą się pokonać i zabić bez walki - mówi Szarek.

Powstanie w getcie zakończyło się w połowie maja. W walkach i egzekucjach zginęła większość bojowników, a pozostająca na terenie getta ludność została deportowana do obozów zagłady. Większość budynków z terenu getta została spalona. Ostatnim akordem likwidacji dzielnicy żydowskiej w Warszawie było wysadzenie 16 maja 1943 roku z rozkazu Jürgena Stroopa Wielkiej Synagogi na ulicy Tłomackie.
Relacja Witolda Banacha/Informacyjna Agencja Radiowa
Marek Edelman przypominał, że powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim zbrojnym zrywem w okupowanej Europie.
- To było prawdziwe piekło - mówili wiele lat później anonimowi świadkowie tamtych wydarzeń.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty